VENLO – Als het aan het college ligt komen er eenvoudigere regels en meer vrijheid voor welstand. Veel inwoners zijn met het voorgestelde beleid zelf verantwoordelijk voor de uiterlijke verschijningsvorm van hun bouwwerk. Dit is in lijn met de wens van de gemeenteraad om meer verantwoordelijkheid bij inwoners te leggen door minder bemoeienis van de gemeente. Na een inzageperiode van zes weken neemt de gemeenteraad in januari 2014 een besluit.
Welstand gaat over de verschijningsvorm van bouwwerken. Bouwplannen worden op dit moment voor de hele gemeente nog getoetst door een speciale Commissie Ruimtelijke Kwaliteit. Als het plan niet voldoet aan de welstandscriteria dan geeft deze commissie een negatief advies. Dat betekent in de praktijk vaak dat de gemeente geen bouwvergunning verleent. Wethouder van den Beucken (Ruimtelijke Ordening): “Met deze nieuwe Welstandsnota zorgen we voor minder regels waar dat kan en voor toezicht waar dat echt nodig is. Inwoners krijgen meer ruimte voor initiatieven. Aan de andere kant verwachten we ook dat zij zelf nadenken over wat past binnen hun woonomgeving.”
‘Sturen waar het moet, loslaten waar het kan’
In de nota maakt de gemeente onderscheid tussen vier welstandsniveaus, variërend van welstandsvrij tot meer regie door de gemeente. In de meeste woongebieden wil de gemeente zich zeer terughoudend opstellen en meer ruimte laten voor particuliere initiatieven en eigen verantwoordelijkheid. De enige bemoeienis van de gemeente in deze gebieden is gericht op het voorkomen van excessen. De regie van de overheid richt zich vooral op die plekken waar een publiek belang gediend wordt. Denk daarbij aan de historische binnenstad of kloosterdorp Steyl. Hier is regie door de gemeente van belang om de kwaliteiten van deze gebieden te behouden.
Eenvoudiger voor inwoners
De nieuwe welstandsnota is zowel voor de gemeente als voor de burger eenvoudiger in gebruik. Zo is de nota digitaal te raadplegen en is de kaart beter leesbaar. Inwoners kunnen met behulp van de welstandsnota bepalen welke criteria voor hen gelden. Het gaat dan bijvoorbeeld om materiaalgebruik of de vormgeving. Verder komen er criteria voor de verschillende gebieden in de stad. Aan de hand van deze criteria kunnen aanvragers zelf nagaan hoe de beoordeling van hun aanvraag door de gemeente plaatsvindt.
Kleinere commissie
De gemeente heeft ook gekeken naar de rol van de huidige Commissie Ruimtelijke Kwaliteit. Dit is de commissie die bouwplannen momenteel toetst aan de welstandscriteria. In het huidige coalitieakkoord is deze wens ook opgenomen. Het college van B&W vindt dat de commissie wel moet blijven bestaan, maar in afgeslankte vorm. De raad zal hierover eind oktober geraadpleegd worden.
Gerelateerde berichten:
- Startdocument Meer Maas Meer Venlo ondertekend
- Valkenburg kiest voor V van Vrede, van Vrijheid van Valkenburg
- Vier 75 jaar vrijheid met de Visit Zuid-Limburg bevrijdingsbrochure
- Koninklijk paar bij nationale start 80 jaar vrijheid in Mesch
- Kunstenaar van de Vrijheid
- Nieuwe wandelgids ‘Méér Vijlenerberg Kroegjesroutes’
- Meer obesitas en hoge bloeddruk bij nieuwe generaties volwassenen
- Nieuwe regels voor verkoop alcohol in Venlo
