LANDGRAAF – Het aantal fietsdiefstallen in Limburg is de afgelopen jaren flink gestegen. Uit onderzoek van Independer op basis van politiecijfers blijkt dat er in 2025 in totaal 3.855 fietsen werden gestolen. Dat zijn er ruim 11 procent meer dan in 2021. Vooral in Maastricht nam het aantal diefstallen sterk toe.
Maastricht voert stijgingslijst aan
Van alle Limburgse gemeenten kende Maastricht de grootste toename in absolute aantallen. In 2021 werden er nog 615 fietsdiefstallen geregistreerd, terwijl dat aantal vorig jaar opliep tot 780. Daarmee verdwenen er 165 fietsen meer dan vier jaar geleden, een stijging van bijna 27 procent.
Ook in andere grote Limburgse gemeenten nam het aantal fietsdiefstallen aanzienlijk toe. In Sittard-Geleen werden 120 extra diefstallen geregistreerd ten opzichte van 2021, gevolgd door Heerlen (+75) en Weert (+40).
Toch is de stijgende trend niet overal zichtbaar. In zes Limburgse gemeenten daalde het aantal fietsdiefstallen juist. Vooral in Valkenburg aan de Geul en Leudal werden aanzienlijk minder diefstallen gemeld dan vier jaar eerder.
Grootste risico in Maastricht en Venlo
Gemiddeld werden in Limburg vorig jaar 34 fietsdiefstallen per 10.000 inwoners geregistreerd. In sommige gemeenten ligt dat aantal echter veel hoger. Maastricht voert de lijst aan met 62 gestolen fietsen per 10.000 inwoners. Ook in Venlo is de kans op fietsdiefstal relatief groot.
De tien Limburgse gemeenten met het hoogste risico op fietsdiefstal zijn:
Maastricht – 62 diefstallen per 10.000 inwoners
Venlo – 61 diefstallen per 10.000 inwoners
Mook en Middelaar – 56 diefstallen per 10.000 inwoners
Roermond – 50 diefstallen per 10.000 inwoners
Valkenburg aan de Geul – 46 diefstallen per 10.000 inwoners
Heerlen – 39 diefstallen per 10.000 inwoners
Beek – 37 diefstallen per 10.000 inwoners
Venray – 35 diefstallen per 10.000 inwoners
Sittard-Geleen – 34 diefstallen per 10.000 inwoners
Gulpen-Wittem – 32 diefstallen per 10.000 inwoners
Vergoeding niet altijd vanzelfsprekend
Volgens verzekeringsspecialist Bas Knopperts van Independer is het belangrijk dat fietsbezitters zich goed verdiepen in de voorwaarden van hun verzekering.
“Veel mensen denken dat een fiets automatisch verzekerd is tegen diefstal, maar dat is lang niet altijd het geval. Verzekeraars stellen vaak eisen aan de manier waarop een fiets wordt beveiligd. Ook wanneer een fiets in een afgesloten schuur staat, moet deze meestal nog afzonderlijk op slot staan om voor een vergoeding in aanmerking te komen.”
Niet alleen fietsen, ook onderdelen geliefd bij dieven
Naast complete fietsen richten dieven zich steeds vaker op losse onderdelen. Vooral accu’s van elektrische fietsen en fietscomputers blijken populair. Landelijk werden in 2025 ruim 33.000 meldingen gedaan van diefstal van onderdelen van fietsen en andere voertuigen. Vier jaar eerder lag dat aantal nog op bijna 15.000.
Ook Limburg ontkomt niet aan deze ontwikkeling. Het aantal meldingen steeg van 890 in 2021 naar 1.305 in 2025, een toename van ruim 46 procent.
Volgens Knopperts hangt die stijging waarschijnlijk samen met de sterke groei van het aantal elektrische fietsen. De accu’s en elektronische onderdelen vertegenwoordigen een aanzienlijke waarde en zijn relatief eenvoudig te verwijderen, waardoor ze een aantrekkelijk doelwit vormen voor dieven.
De cijfers laten zien dat fietsdiefstal in Limburg nog altijd een hardnekkig probleem is. Met name bezitters van elektrische fietsen doen er verstandig aan extra beveiligingsmaatregelen te nemen en hun fiets altijd op slot te zetten, ook wanneer deze op eigen terrein staat.
Afbeelding van PaulVr via Pixabay
Gerelateerde berichten:
- Praat mee over de toekomst van toeristisch-recreatief Limburg
- Overlast door sneeuwval neemt toe op Limburgse wegen
- Aantal chronisch zieken neemt toe
- Aantal voortijdig schoolverlaters in Noord Limburg daalt fors
- Provincie Limburg investeert fors in monumenten
- BBB Maastricht gaat voor Guinness World Record met grootste vlaai uit Limburg ooit
- Verkeershinder voor toe- en afrit Oeslingerbaan Maastricht
- Zuid-Limburg/Euregio treedt toe tot Creative Tourism Network

